Spadki przyspieszą fuzje na GPW
Wczorajsze wezwanie na Azoty Tarnów było jednym z większych w tym roku na GPW. Podobnych prób będzie przybywać
Wzywającym do sprzedaży 64,8 proc. akcji tarnowskiej spółki chemicznej jest rosyjska grupa Acron, jeden z dziesięciu największych producentów nawozów w Europie. Za pośrednictwem spółki zależnej Norica Holding chce uzyskać w sumie 66 proc. udziałów w akcjonariacie giełdowej firmy, choć dopuszcza też możliwość obniżenia progu do 50 proc. plus jeden głos na walnym zgromadzeniu ZAT. Za papier tej spółki oferuje 36 zł.
Ale do przejęcia może wcale nie dojść, bo znaczący akcjonariusze spółki, w tym Skarb Państwa, chórem orzekli, że proponowana cena jest zbyt niska. – Przeanalizujemy ofertę, ale nie przez pryzmat dzisiejszego kursu akcji Azotów Tarnów, lecz w szerszym horyzoncie czasu. Chodzi o oczekiwane pozytywne efekty konsolidacji, którą grupa rozpoczęła w 2011 roku, a także wyniki spółki za pierwszy kwartał i kolejne w przyszłości – mówi wiceminister skarbu Paweł Tamborski.
W podobnym tonie wypowiadają się inwestorzy finansowi, którzy łącznie skupiają 32,6 proc. – Analitycy wyceniają jedną akcję tej spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta